1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

Praca w Warszawie - bezrobocie, zarobki, rynek pracy

 
Warszawa jest stolicą Polski, dlatego ludzie wychodzą z założenia, że można tam zarobić naprawdę duże pieniądze. W wielu przypadkach okazuje się to prawdą, lecz nie każdy rynek pracy okaże się tam bardzo dochodowy.
 
 
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jakiej dziedzinie posiada się duże umiejętności, aby móc się w niej realizować. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że w 2015 roku w Warszawie średnia pensja wyniosła 5400 złotych brutto. Jest to pokaźna suma, która pozwala przeciętnemu człowiekowi wyżyć na dobrym poziomie, nawet w stolicy.
 
Wyliczenia wskazują jednak medianę, a co za tym idzie, oznacza to, iż dokładnie połowa osób zarabia więcej od tej kwoty, ale połowa zarabia też mniej.
 
Ta druga grupa niekoniecznie musi być z tego faktu zadowolona, bo koszty życia w Warszawie są spore, o czym przekonać można się już po kilku miesiącach życia w tym mieście. Ze statystyk OBW wynika również, że co czwarty pracownik stolicy zarabia 8800 złotych brutto miesięcznie, co jest bardzo dużą sumą.

Sektory, w których zarabia się najwięcej

Dane OBW wskazują jednak wyraźnie, że zdecydowanie lepiej zarabiają mężczyźni, którzy mogą liczyć na zarobki rzędu 6048 złotych brutto, natomiast panie zarabiają około 4700 złotych brutto.
 
Jest to kolosalna różnica, ale na szczęście nie we wszystkich sektorach pracy ona występuje, a w niektórych to kobiety są bardziej doceniane od mężczyzn.
 
Zdecydowanie najbardziej dochodowym sektorem w 2015 roku w Warszawie według danych OBW był sektor IT, gdzie zarobić można było nawet 7000 złotych brutto miesięcznie. Kolejnym sektorem była telekomunikacja (6800zł.), a potem bankowość (6797zł.).
Najmniej dochodowe sektory to ochrona środowiska (4500 złotych brutto), kultura i sztuka (3953zł.) oraz usługi dla ludności (3800zł.).
 
Wielkie a małe firmy

OBW wskazało także wyliczenia, które przedstawiały informacje na temat zarobków pracowników, którzy na co dzień pracują dla wielkich firm w porównaniu z zarobkami osób pracujących dla mniejszych przedsiębiorstw.
 
Różnica jest tutaj kolosalna, a mianowicie większe firmy gwarantują pracownikom o 50 procent większe zarobki, niż ich mniejsze odpowiedniki.
 
Widać wyraźnie, że warto szukać zatrudnienia w wielkich korporacjach, co może odbić się pozytywnie na finansach domowych, ale niekoniecznie łatwo jest takie zatrudnienie współcześnie znaleźć.

Bezrobocie w stolicy

Według danych statystycznych stołecznego Urzędu Statystycznego bezrobocie pod koniec marca 2016 roku wyniosło w Warszawie tylko 3,4%, co wcale nie jest wysokim wynikiem. Wynika z tego tyle, iż wiele osób może liczyć na zatrudnienie po przyjeździe do Warszawy, nawet jeśli nie ma się wysokich kwalifikacji zawodowych i wyższego zatrudnienia. Dla każdego zawsze znajdzie się jakieś zajęcie, jeśli znajdzie się zapał oraz zaangażowanie w poszukiwania dobrej pracy.
 
Według danych US najtrudniej zatrudnienie w Warszawie jest znaleźć mężczyznom z wyższym wykształceniem w wieku 35-44 lat, którzy nie mają doświadczenia zawodowego dłuższego niż rok.
 
Największa liczba bezrobotnych została zarejestrowana w dzielnicy Praga-Południe (12%). Kolejne miejsca zajęły Mokotów (11%) oraz Wola (10%). Z kolei na drugim biegunie znalazły się Wilanów, Wesoła i Rembertów (wszędzie poniżej 2%). Z tych danych jasno wynika, w jakich dzielnicach powinno szukać się mieszkań po przyjeździe do stolicy, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy i podreperowania finansów.

Statystyki dotyczące bezrobocia

W Warszawie według US zarejestrowanych jest zaledwie 40 tysięcy bezrobotnych, co na skalę kraju jest bardzo niskim wynikiem. Nie ma więc tutaj żadnych powodów do niepokoju dla władz stołecznego miasta, a właściwie są raczej powody do zadowolenia. Z tych 40 tysięcy bezrobotnych aż 54% to osoby bezrobotne długotrwale, a 36% to mieszkańcy stolicy powyżej 50 roku życia.
 
Dobrą informacją z danych US jest to, iż bezrobocie w przedziale wiekowym do 25 lat nie przekracza 6%.
 
Praca w Warszawie jest więc zapewniona wszystkim zainteresowanym osobom, które wykażą, choć minimum zaangażowania oraz zapału. Wystarczy przejrzeć oferty, choćby w Internecie, a na pewno znajdzie się zatrudnienie zwłaszcza dla młodych osób, które oprócz pracy chcą studiować lub są już w trakcie edukacji na wyższej uczelni.
Młode osoby często zostają zatrudniane w zakładach pracy specjalizujących się w produkcji, gdzie nie trzeba mieć wysokich kwalifikacji zawodowych oraz bogatego doświadczenia.
 
W każdym razie dane statystyczne mówią o tym, że w Warszawie bezrobocie jest niskie, a pracę znajdzie wiele osób.

 

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...