1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

 

Czas skończyć z groszową płacą godzinową

 

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę określa zasady ustalania go wyłącznie dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

 

Spod jej ochrony wyjęci są zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o świadczenie usług.

Dlatego premier Beata Szydło zapowiedziała w exposé wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, określonej na 12 zł brutto. Taka stawka ma obowiązywać od 1 lipca. Przepisy mają być stosowane do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, miesięcznej, tygodniowej itp.).

 

Wprowadzenie tej zmiany jest konieczne z uwagi na to, że wiele firm zatrudniając pracowników oferuje im kilka złotych za godzinę pracy.

 

Mówił o tym wiceminister Stanisław Szwed podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. - By uzmysłowić państwu, z czym mamy do czynienia, na potrzeby komisji wziąłem przykładową umowę zlecenie. Podstawowe wynagrodzenie wynosi na jej mocy 25 gr brutto za godzinę w ciągu pierwszych 40 godzin w miesiącu, kolejne 5 zł/h powyżej 40 godzin – powiedział wiceminister Szwed. - Między innymi z tym chcemy walczyć i to zmienić. Mamy nadzieję, że projekt będzie szybko wdrożony w życie.

 

Projekt ustawy powstał w MRPiPS.  Można się z nim zapoznać tutaj

 

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

 

Przeczytaj Również:

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...