1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

zmiany w umowach o pracę

 

W 2016 roku wejdą w życie nowe przepisy w Kodeksie Pracy. W związku z tym czeka nas parę zmian dotyczących zawierania i rozwiązywania umów o pracę.

 

Zmienią się zasady dotyczące zawierania umów na czas nieokreślony. Obecnie trzecia umowa na czas określony przekształcała się w umowę na czas nieokreślony.

 

W 2016 roku wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym maksymalny okres zatrudnienia terminowego wynosi 33 miesiące, w ciągu tego okresu będzie można zawrzeć trzy umowy na czas określony. Czwarta umowa lub kontynuowanie pracy po 33 miesiącach zatrudnienia oznacza stałe zatrudnienie pracownika (na czas nieokreślony).

 

Zmianom ulegnie także okres wypowiedzenia. Ma on być uzależniony od stażu pracy danego pracownika. Zmiany te dotyczą zarówno umowy na czas nieokreślony, jak i określony.

 

I tak okres wypowiedzenia wyniesie:
• 2 tygodnie, jeśli pracownik będzie zatrudniony poniżej 6 miesięcy,
• 1 miesiąc w przypadku zatrudnienia od 6 miesięcy do 3 lat,
• 3 miesiące w przypadku stażu pracy dłuższego niż 3 lata.

 


Wprowadzono także możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia. Często stosuje się to w praktyce, jednak do tej pory brak było w tej sprawie wyraźnych przepisów. Teraz Kodeks Pracy daje taką możliwość przy umowach na czas określony i nieokreślony. Jednak pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, które otrzymałby, gdyby wykonywał pracę.

 

Przeczytaj Również:

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...