1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

Pracoholicy – z jakimi typami uzależnienia od pracy można się spotkać najczęściej? 

Stał się jedną z plag XXI wieku, a jego ofiarą bywają najczęściej młodzi, ambitni ludzie, dla których praca staje się szansą na realizację swych marzeń.

 

Pracoholizm, bo o nim mowa, polega na nadmiernym przywiązaniu się do pracy. Typową cechą pracoholika jest to, iż w czasie wykonywania zadań służbowych traci on poczucie czasu, a praca towarzyszy mu obsesyjnie niemal na każdym kroku.

To ona najczęściej pojawia się w myślach pracoholika, to ona staje się dla niego najlepszym tematem rozmowy. Skąd biorą się takie problemy, jak uzależnienie od pracy? Z jakimi typami pracoholików możemy się spotkać najczęściej?


Wbrew pozorom to nie chęć zarabiania wielkich pieniędzy leży u podstaw problemów związanych z uzależnieniem od tak ważnej czynności, jaką jest nasza praca zawodowa. I wbrew stereotypowym poglądom, chęć osiągnięcia sukcesu za wszelką cenę nie jest tu jedynym problemem.


Pracoholizm często jest bolączką tych osób, dla których niezwykle ważna staje się chęć zdobycia uznania. Osoby takie są przekonane, że dzięki swemu zaangażowaniu w pracę zostaną docenione przez innych, a otoczenie będzie się zachwycać efektami ich pracy.

Pracoholikami często okazują się też osoby, które mają problemy z relacjami z innymi ludźmi, a praca staje się dla nich najlepszym sposobem na ucieczkę od tych bardziej przyziemnych problemów. Takim osobom praca daje wiele radości i satysfakcji, to na niej koncentruje się ich uwaga.

Większość pracoholików odczuwa silny przymus wykonywania kolejnych zadań służbowych, choć ciężka praca i związany z nią wysiłek nie są dla nich źródłem ogromnej satysfakcji.

Pracoholik może się też okazać entuzjasta pracy. Ten typ silnie angażuje się w wykonywanie swych służbowych obowiązków, czerpie też wiele przyjemności z realizacji kolejnych zadań. W przeciwieństwie do klasycznego pracoholika entuzjasta pracy nie odczuwa presji i przymusu pracy.

Pracoholicy kompulsywni są dość ciekawą grupą. W ich przypadku cechą charakterystyczną staje się ogromne zaangażowanie w pracę, a poszczególnym zadaniom poświęcają oni zazwyczaj znacznie więcej czasu, niż jest to potrzebne. Niestety wysiłek wkładany w pracę nie zawsze idzie tu w parze z dobrymi jej rezultatami, zatem praca wykonana przez tego typu osoby często pozostaje niedoceniana.

 

Znany jest też typ pracoholika – perfekcjonisty. W tym przypadku problemem okazuje się skłonność do nadmiernego koncentrowania się na drobnych detalach oraz do przesadnego kontrolowania efektów swej pracy. Tego typu osoby są trudnymi współpracownikami, tym bardziej że często starają się oni kontrolować nie tylko siebie, ale i innych.

 

Przeczytaj Również:

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...