1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

zarobki w Polsce i za granicą

 

Rok 2015 dobiega końca. Ponad 10 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Mimo to w dalszym ciągu wielu naszych rodaków wyjeżdża do pracy za granicę.

 

 

Powód? Oczywiście pieniądze. W naszym kraju płace w dalszym ciągu są bardzo małe w porównaniu do wynagrodzeń w krajach zachodnich. Płace mamy wschodnie, a ceny zachodnie. Jak w takich warunkach mają żyć ludzie? Jak w kraju, gdzie średnia płaca wynosi 842 dolary netto mieć perspektywy. Dla porównania, na pierwszym miejscu rankingu jest Szwajcaria, gdzie wynagrodzenie netto (czyli na rękę) wynosi 5600 dolarów.

Co zrobić, by było lepiej?

Specjaliści uważają, że celem Polski jest dogonienie najbogatszych krajów Europy Zachodniej. Musimy to zrobić przez wyższy wzrost gospodarczy i wzrost wydajności pracy (szybszy niż na Zachodzie). Powinniśmy się pożegnać z urlopami macierzyńskimi, zrezygnować z zasiłków, wyższych emerytur. Trzeba zmienić prawo, które w niektórych sektorach jest szkodliwe i zabójcze. Musimy zlikwidować część stanowisk urzędniczych.

Tyle w teorii. Pytanie, czy nas na to stać? Może powinniśmy zmniejszyć trochę podatki i ograniczyć częściowo wydatki państwa. Ograniczyć wysokie premie dla urzędników państwowych. Wszystko się dobrze mówi, ale każdy chciałby żyć w kraju jak najlepiej rozwiniętym i zarządzanym. W kraju, gdzie finanse się zgadzają, gdzie wynagrodzenie obywateli za ciężką pracę kształtuje się na poziomie minimum 3000 dolarów, a nie 842. 

 

 

Przeczytaj Również:

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...