1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

osoby wykluczone z rynku pracy

 

Rynek pracy jak doskonale wiadomo jest coraz bardziej wymagający, jeśli chcemy się na nim utrzymać, niezbędne jest ciągłe doskonalenie się, jak również poszerzanie swoich horyzontów.

 

Jednakże prawda jest taka, że nie każdy z nas potrafi podołać temu i staje się jednostką potencjalnie zagrożoną. W szczególności, jeżeli branża w jakiej pracujemy, wymaga samodoskonalenia się, jak również dostosowywania do ogólnie panujących trendów.
Przeszkodą może okazać się, chociażby technologia, na jakiej zaczynamy bazować. Zaczyna ona wręcz wypierać z rynku standardowe i dobrze znane starszym pracownikom rozwiązania. Samo słowo starszym, czy też działającym na zupełnie innych zasadach okazuje się, być tutaj kluczowym.

Technologia — szansa czy zagrożenie?

Cofając się pamięcią, doskonale możemy zauważyć różnicę pomiędzy pracą bez komputeryzacji a pracą, którą wykonujemy dzisiaj. Nie ma obszaru, w jaki nie ingerowałaby technologia informacyjna. Ma to swoje plusy i minusy.

My będziemy weryfikować to, pod kątem wpływu tych zmian na pracowników pięćdziesiąt plus, którzy nie w każdym przypadku są otwarci, jak również i na tyle odważni, by zetknąć się z nowoczesnością. Przyzwyczajenie jak doskonale wiadomo jest najsilniejszym z uczuć, jakie nam towarzyszy i bardzo trudno jest je nam zmienić. Jeszcze kilka lat wstecz możliwe było wyrzeczenie się technologii, jednakże dziś nie wchodzi to w rachubę.

 

Bez względu na wiek, każdy pracownik musi przechodzić szkolenia, a co za tym idzie obcować już z nowoczesnością. Nie każdą firmę bądź też osobę prywatną stać na kursy z obsługi komputera, czy też specjalistycznych programów, tym samym stają się najsłabszymi ogniwami, które albo narażone są wykluczeniem z firmy, albo też stają się na rynku pracy jednostką, której bardzo trudno o pracę. Wydaje się to być nieco okrutne, jednakże świat idzie do przodu i tylko nasza otwartość może pomóc nam w adoptowaniu go.
Dlatego też na odpowiednim etapie musimy podjąć decyzję, jakie obieramy priorytety, czy stać nas na dalsze szkolenie i czy odważymy się zaryzykować. Jak widać, wiele osób wybrało podążanie za nowoczesnością i bardzo dobrze na tym wyszło.

Stopień wykształcenia i jego znaczenie na rynku pracy.

Wykształcenie, jako kolejny czynnik wykluczenia z rynku pracy, zajmuje również wysokie pozycje. Dziś praktycznie większość osób nie wybiera szkół zawodowych, tylko techniczne, a co za tym idzie kontynuuje naukę poprzez nauczanie wyższe, studiując często dwa kierunki jednocześnie. Kiedyś inaczej podchodziło się do nauki, stawiało się na specjalistów, fachowców, dlatego też wielu ich mamy, i to naprawdę niezłych, aczkolwiek dzisiaj priorytetem jest wykształcenie. Zakładając własną firmę, nie jest to przeszkodą, jednakże chcąc zdobyć zatrudnienie, ten czynnik może nam to w jakiś sposób utrudnić.
Osoby odpowiedzialne za sprawy rekrutacji, zazwyczaj dokonują selekcji na podstawie wykształcenia, wiedzy, doświadczenia, referencji itd.

Ciąża, problem, czy szczęście?

Patrząc na to z zupełnie innego punktu widzenia, zauważamy że wiek kobiet, które zostają matkami, coraz bardziej się wydłuża. Wynika to również z tendencji, jaką uwydatnia rynek. Dla pracodawców młoda kobieta, to nie tylko nowa i świeża osoba w zespole, która może sporo wnieść, to jest również osoba, która na przełomie kilku lat zajdzie w ciąże, a co za tym idzie będzie generować koszty dla firmy. Niestety wielu pracodawców patrzy przez ten pryzmat, tym samym kobiety często rezygnują z macierzyństwa, bądź też decydują się na nie zbyt późno. Dlatego też macierzyństwo staje się problemem, mającym szerokie oddziaływanie.

Czynników, jakie mogą przyczynić się wykluczeniu z rynku pracy, jest jeszcze bardzo wiele, jednakże wymienione powyżej znajdują się w czołówce, które najczęściej się przewijają.

 

Przeczytaj Również:

 

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...