1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

 Jakie przekonania hamują Twoją kreatywność?

Kreatywność, to umiejętność znajdywania nowych rozwiązań, na podstawie wiedzy, którą już mamy. Łączenie w pary rzeczy, które na poziomie logiki,nie powinny być połączone. 

Kreatywność to też taka cecha, którą można wyćwiczyć. Jednakże jej naukę, należy rozpocząć od usunięcia ze swojego myślenia, ograniczających przekonań.  

Cała edukacja szkolna uczy nas tego, że na każde pytanie, istnieje tylko jedna, prawidłowa odpowiedź. Gdy nauczyciel zadaje pytanie, oczekuje prawidłowej odpowiedzi. Ten system, dzieci przenoszą na resztę sfer swojego życia, oraz wnoszą w dorosłość, czasem nieświadomie, ograniczając tym samym swoją wyobraźnię.

Zamiast skupiać się na szukaniu rozwiązań, stresująco i nerwowo szukają jednej odpowiedzi, która zadowoli innych. O ile w naukach ścisłych, jedna prawidłowa odpowiedź jest pożądana, tak w całej reszcie życia już nie koniecznie.

 

 Zasady, są po to... by je łamać – powie osoba kreatywna. Niestety większość wybiera zasady, oraz trzymanie się ich, gdyż stawiają na pozorne bezpieczeństwo. Ogranicza tym samym swoją kreatywność. To poza granicą bezpieczeństwa, i wygodnej strefy komfortu, istnieje wyobraźnia i kreatywność. Dlatego warto się zastanowić, które zasady są nam niezbędnie potrzebne, a które możemy łamać. Przepisy drogowe ratują nam życie, ale czy stereotypy kulturowe też?

 

Błędne postrzeganie zabawy, jako straty czasu. Z takim przekonaniem, mierzą się raczej ludzie starsi. Dla nich zabawa jest przeciwieństwem nauki, która daje gwarancje pracy, ogłady i jest wyznacznikiem statusu społecznego. Wykształcenie i nauka to prestiż, gwarancja. Zabawa to coś, co odciąga nas od drogi na szczyt. To jest błąd, ponieważ już kilka lat temu naukowcy stwierdzili, że człowiek uczy się przez zabawę efektywniej. Gdy mózg angażuje wszystkie zmysły, obydwie półkule, zapamiętuje lepiej. Zabawa też odpręża, co również sprzyja lepszemu przyswajaniu wiedzy. Dlatego należy jak najczęściej korzystać, z narzędzia zwanego zabawą. I w nauce, i w kreatywności.

 

 Kolejne przekonanie, które może nas ograniczać, to myślenie o sobie, że się do czegoś nie nadajemy. Nie nadajemy się do tego, by uprawiać ogródek, by nauczyć się języków obcych, by zacząć gotować. A co łączy te wszystkie, wyżej wymienione czynności? To, że można ich się nauczyć. Metodą prób i błędów, czytając książki, tworząc zakalce... Straty będą, lecz po pewnym czasie zacznie wychodzić. Jedenasty, ugotowany makaron wyrzucisz, bo będzie tym razem rozgotowany, lecz dwunasty będzie już zjadliwy. A dwudziesty pierwszy będzie idealny. Trzydziesty lekko nie dogotujesz, lecz przy czterdziestym będziesz już makaronowym mistrzem. I co? Nadal nie nadajesz się do gotowania makaronu?

 

 Ograniczające przekonania, towarzyszą nam, w każdej dziedzinie życia. Czasem są dobre, czasem nie. Mimo wszystko, warto próbować walczyć z nimi, szczególnie w kwestii kreatywności, ponieważ dzięki niej, jesteśmy w stanie rozwinąć się, w każdej dziedzinie. Zarobimy więcej pieniędzy, ponieważ wymyślimy biznes, na jaki nie wpadł nikt. Ożywimy nasz związek, ponieważ będziemy zaskakiwać ukochaną osobę. Pogłębimy znajomość z koleżanką, robiąc różne kreatywne akcje. Znajdziemy nowe wykorzystanie starych przedmiotów. I tak dalej... czy nie warto?

 

Przeczytaj Również:

 

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...