1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

 wszystko o nadgodzinach

Pracodawca  niemal w każdej sytuacji ma prawo prosić swoich pracowników o wykonanie pracy w godzinach nadliczbowych. O ile oczywiście będzie się to mieściło w granicach określonych przepisami prawa.

Takiego uregulowania nie musi (a nawet wręcz nie może) zawierać umowa o pracę.

Kodeks pracy jasno przedstawia, że pracownik musi podporządkować się poleceniom służbowym. Jest to jego obowiązek, który wynika ze stosunku pracy, w którym aktualnie się znajduje.

Niesubordynacja w tym zakresie może skutkować konsekwencjami służbowymi:

naganą,

upomnieniem,

wypowiedzeniem stosunku pracy,

a w najgorszym wypadku nawet jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

 

Jednak gdyby te uprawnienia były niczym nieograniczone, prowadziłyby do licznych nadużyć. Dlatego też ustawodawca zdecydował się określić ramy godzinowe, w których pracodawca ma prawo wymagać od swojego podwładnego pracy w godzinach nadliczbowych. Cały czas pracy, świadczony ponad 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo jest pracą w godzinach nadliczbowych (chyba że,  ze stosunku pracy wynika inaczej).

Rocznie można pracować ponad podaną średnią do 150 godzin (jeśli chodzi o kierowców, ten limit wynosi 260 godzin). Jednak wymagany jest również minimalny czas odpoczynku, który musi trwać nieprzerwanie 11 godzin na dobę. Kolejnym obowiązkiem pracodawcy, jest zapewnienie choć raz w tygodniu 24 godzin ciągłego odpoczynku (który razem z minimalną przerwą dobową trwa 35 godzin).

 

W zakładzie pracy mogą oczywiście istnieć inne uregulowania w tej kwestii. Jeśli pracownik podpisał układ zbiorowy, to w nim określony jest wymiar czasu świadczenia pracy i ewentualne nadgodziny. I w tym zakresie istnieją ograniczenia. Maksymalny wymiar pracy w godzinach nadliczbowych może wynieś do 416 godzin rocznie.

 

W jaki zatem sposób pracodawca powinien rozliczać się z nadgodzin ze swoimi pracownikami?

Obok wynagrodzenia podstawowego, powinien wypłacić również dodatek w odpowiedniej wysokości. Jeśli świadczenie pracy w nadgodzinach odbywało się w święta, niedziele lub w nocy dodatek ten wynosi 100% wynagrodzenia, natomiast w inne dni- 50%.

Istnieje jeszcze jedna możliwość- dni wolne od pracy w zamian za świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych. Sam pracodawca może o tym zdecydować, ale również pracownik ma prawo do złożenia odpowiedniego wniosku w tym zakresie.

 

Pracodawca w żadnym wypadku nie może zmuszać do pracy w nadgodzinach kobiet w ciąży oraz osób wychowujących dzieci do lat 4 (chyba że, zgodzą się na to w sposób niebudzący żadnych wątpliwości).

 

Przeczytaj Również:

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...