1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

Rozmowa Kwalifikacyjna    

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej osoba siedząca naprzeciwko potencjalnego pracodawcy musi zaprezentować się tak, aby rozmówca uznał, że lepszego kandydata na wolne stanowisko pracy nie znajdzie. Czyli najprościej mówiąc, musimy zrobić na pracodawcy najlepsze wrażenie lepsze niż inni rozmówcy.

 

 

Zanim odpowiesz na ogłoszenie o pracę, a następnie usiądziesz przed pracodawcą, bądź osobą rekrutującą, przygotuj się do tego spotkania, a zwiększysz swoje szanse nie tylko na otrzymanie pracy, ale także na podbudowanie swojego wizerunku i pewności siebie, a także nabędziesz jakże cennego doświadczenia.

Zaplanuj kompleksowe działanie, zaczynając od początku: zdobądź informację o potencjalnym pracodawcy i samym stanowisku pracy. Poczytaj, popytaj, może uda ci się porozmawiać z jakimś pracownikiem. Ta wiedza może okazać się cenną podczas rekrutacji i sprawi, że ty sam będziesz poruszał się pewniej i znał właściwy kierunek drogi. Dopracuj swoje dokumenty aplikacyjne: CVlist motywacyjny, to twoja wizytówka i ewentualna dalsza przepustka. Błędy merytoryczne, literówki, przekręcone nazwiska, chaos, brak estetyki – sprawią, że twoja aplikacja może być odrzucona już na samym początku, a niesmak pozostanie.

 

Poznaj siebie samego, swoje mocne i słabe strony, swoje zasoby i to, co mógłbyś zaoferować w nowym miejscu pracy, naucz się o tym mówić w sposób naturalny i prawdziwy. Bądź samoświadomy i przygotowany, bądź profesjonalny. Panuj nad sobą i swoimi odruchami. Ton głosu, unikanie kontaktu wzrokowego, mimika, nerwowe ruchy. Czy wiesz, że tzw. komunikacja niewerbalna zdradza więcej, niż chciałbyś powiedzieć? Zadbaj o wizerunek i garderobę. Czysty i schludny wygląd, właściwie dobrany strój i dodatki, pomogą ci we właściwej prezentacji. Zatuszują wady, podkreślą atuty. Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie, a by było ono właściwe, masz tę jedyną szansę. Wykorzystaj ją.

 

Rozmowa w sprawie pracy jest decydującą częścią procedury kwalifikacyjnej, dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować. Z obserwacji i zebranych danych wynika, że rozmówca podczas rozmowy kwalifikacyjnej zwraca uwagę na:

 

- punktualność

- wygląd zewnętrzny – głównie ubiór

- kulturę osobistą

- sposób i styl odpowiedzi na pytania – bez jąkania i poprawnie językowo

- sposób sformułowania pytań

- inteligencję

- lojalność wobec poprzedniego pracodawcy, jeśli wcześniej byliśmy zatrudnieni

- poczucie własnej wartości

- odporność na stres

- wiedzę na temat firmy

 

Zachowanie każdego człowieka w dużej mierze wynika z jego kultury osobistej. To, co kandydat do pracy mówi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak mówi i jak się zachowuje.

 

Przykładowe pytania, jakie może zadać pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

 

- Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

- Dlaczego Pan/Pani chce podjąć pracę w naszej firmie?

- Jakie ma Pan/Pani doświadczenie zawodowe?

- Jaką opinię ma Pan/Pani o swoich poprzednich pracodawcach?

- Proszę opowiedzieć coś o sobie

- Czy Pana/Pani sytuacja rodzinna pozwala na pracę w godzinach nadliczbowych?

- Jakie ma Pan/Pani predyspozycje do wykonywania tego zawodu?

- Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?

- Jakie są Pana/Pani zainteresowania?

 

Rozmowa kwalifikacyjna jest jedną z najważniejszych chwil w naszym życiu, ponieważ w dużej mierze to właśnie od niej zależy czy to my dostaniemy się do pracy, czy nasi konkurenci. 

 

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...