1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

jak szukać pracy

 

Szukasz pracy? Być może od dawna jesteś na bezrobociu? Cóż, jest to faktycznie trudna sytuacja. Dlatego też warto, abyś zerknął do naszego artykułu, ponieważ poniżej prezentujemy kilka bardzo ważnych wskazówek, które mogą ułatwić Ci znalezienie pracy.


Przyczyn problemów ze znalezieniem pracy może być kilka. Przede wszystkim dotyczą one słabego przygotowania dokumentów aplikacyjnych, głównie CV, nieadekwatnego do potrzeb rynkowych wykształcenia i doświadczenia zawodowego, zbyt wygórowanych oczekiwań co do stanowiska i wysokości wynagrodzenia, a także małej elastyczności w kwestii miejsca szukanej pracy.

 

Wielu bezrobotnych nie potrafi wykorzystać dużej ilości czasu wolnego na podniesienie swoich kwalifikacji, nauczenia się języka obcego czy zmiany zawodu, dającego więcej możliwości na rynku pracy.

 

Błędem jest także niepodejmowanie żadnych prac, nawet poniżej swoich kwalifikacji, gdyż duże luki czasowe w CV są bardzo źle widziane przez pracodawców. Szukanie pracy wymaga cierpliwości i wytrwałości, ale także dużego zaangażowania i elastycznego dostosowywania się do aktualnych warunków.

Po pierwsze – nie panikuj

Wbrew pozorom, podstawowym problemem wielu osób, które zmagają się z brakiem pracy, jest ich desperacja. A jak wiadomo, w przypływie desperacji można zrobić wszystko, ale też popełnić wiele błędów. Desperacka postawa w obliczu potencjalnego pracodawcy i błagania o pracę na pewno nie odniosą pożądanego skutku – kto bowiem chciałby zatrudnić kogoś, kto tak bardzo kieruje się swoimi emocjami? Efektywniejszym pracownikiem jest ten, kto na chłodno i ze zdrowym rozsądkiem podejmuje się określonych zadań. Panika i desperacja to dwa pokrewne i istotne czynniki, które podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadecydują o tym, że nie dostaniesz tej pracy.

Po drugie – szukaj aktywnie

Wysyłasz mnóstwo CV i sądzisz, że to wystarczy? Cóż, jeśli ktoś ma ogromne szczęście owszem może wystarczyć. Jednak spójrzmy realnie. Trzeba szukać w sposób aktywny. Warto popytać rodzinę i znajomych, może oni znają kogoś, kto pracownika poszukuje. Nie lekceważmy tej formy szukania pracy. Nie zawężajmy obszaru poszukiwań wyłącznie do ogłoszeń w sieci. Prasa i radio to ciągle potężne źródła informacji o rynku pracy. Warto również odwiedzić Urząd Pracy. Choć nie zawsze są one skuteczne, mogą zaproponować staż, a to już jakaś szansa. Ciekawym sposobem poszukiwania pracy jest bezpośredni kontakt z pracodawcą. Polega na wysyłaniu podania do firm, które nas interesują.

Po trzecie – CV i list motywacyjny

Umiejętnie napisane CV, w którym zawrzemy wszystko to, co pracodawca chce o nas wiedzieć, do tego list motywacyjny, w którym podamy wiarygodne powody, dla których chcemy stać się kapitałem dla określonej firmy to gwarancja zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. (Przy czym, jeżeli chodzi o list motywacyjny, to jeżeli pracodawca wyraźnie nie zaznaczył w ogłoszeniu o konieczności przesłania go, to nie bądźmy nadgorliwi i nie wysyłajmy go na siłę). TUTAJ możesz zobaczyć przykładowe listy motywacyjne na różnych stanowiskach, a TUTAJ dowiedzieć się jak napisać profesjonalne CV.


Podczas pisania obu tych dokumentów warto zdawać sobie sprawę, że pracodawca będzie liczył się z naszymi osiągnięciami, dlatego warto je podkreślić w możliwie jak najbardziej czytelny sposób. Dodatkowym atutem jest również dołączenie zdjęcia, dzięki któremu zwiększymy swoje szanse. Takie zdjęcie może być oficjalne, ale może również przedstawiać nas podczas wykonywania jakiegoś hobby – decyzję, jakie zdjęcie będzie najbardziej Cię reprezentowało, zostawiam już Tobie.

Po czwarte – właściwa postawa

Kiedy zostaniemy już zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, kolejnym bardzo ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest nasza postawa. Jak zostało wspomniane już w punkcie powyżej, w żadnym wypadku nie powinna być związana z potrzebą uzyskania pracy natychmiast, nie powinna też Tobą kierować desperacja. Jednak, dla najlepszego efektu warto jest, by nasza postawa wobec pracodawcy była pełna szacunku do rozmówcy oraz pewna siebie – na zasadzie „wiem, co robię”, „możesz na mnie polegać” czy „jestem otwarty na nowe sposoby/szanse/możliwości”. W języku angielskim istnieje sformułowanie „can-do attitude”, co oznacza postawę skierowaną na umiejętne rozwiązywanie problemów – i bardzo często pracodawcy potrzebują właśnie takich pracowników, którzy posiadają takie nastawienie do pracy.

Po piąte – mowa ciała

Stając oko w oko z pracodawcą, zwłaszcza kiedy od dłuższego czasu szukamy pracy i być może wewnętrznie czujemy desperację do jej uzyskania, trudnym okazać się może zwracanie uwagi na naszą mowę ciała. A przecież także ona może zadecydować o tym, czy uda nam się uzyskać daną posadę, czy nie. Oczywiście, że wobec pracodawcy czy nawet osoby zajmującej się rekrutacją możemy czuć się gorsi – bo to ona zadecyduje o finalnym rezultacie naszej aplikacji. Dlatego też, podczas rozmowy warto pamiętać o przybraniu właściwej postawy ciała – wyprostowanej, w żadnym przypadku nie możemy też pozwolić sobie na rozłożone kolana czy głowę podpartą na łokciach. Mowa ciała po pierwsze musi wykazywać szacunek do firmy poprzez szacunek do rozmówcy, po drugie – musi też od początku pokazywać naszą osobowość i podkreślać pewne cechy charakteru. Najlepiej, kiedy potencjalny kandydat siedzi wyprostowany, z kolanami koniecznie przy sobie, z głową lekko uniesioną, ewentualnie lekko pochylony w stronę rozmówcy.

Po szóste – wygląd na rozmowie rekrutacyjnej

Pracodawca bądź pracownik zajmujący się rekrutacją na sto procent zwróci uwagę również na Twój wygląd zewnętrzny. Nawet jeśli istnieje przyzwolenie na strój wygodny, najlepiej będzie, jeśli na rozmowę udasz się w białej koszuli, marynarce i czarnych spodniach lub spódnicy za kolana. W przypadku panów bardzo ważnym elementem jest zadbany zarost (jeżeli ktoś zapuszcza brodę lub wąsy) oraz dobrze ułożone włosy. W przypadku kobiet przestrogą powinien być zbyt mocny makijaż i zbyt krótka spódniczka. Obie płcie powinny zadbać także o stan swoich dłoni i paznokci, bo jak mawiają – dłonie również są naszą wizytówką. Wbrew pozorom, osoba decydująca o naszym „być czy nie być” w firmie na pewno zwróci uwagę na wszystkie detale, a zadbany wygląd zewnętrzny świadczy o tym, co mamy w głowach i czy w uporządkowany sposób będziemy mogli wypełniać swoje obowiązki.

Podsumowanie

Odpowiedni życiorys, list motywacyjny i właściwie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna to Twoje „być albo nie być” na dość przesyconym rynku pracy. Stosując się do wskazówek, zawartych w tym artykule, zwiększasz swoje szanse otrzymania posady. Autor tego tekstu trzyma kciuki i życzy Ci powodzenia!

 

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...