1. Praca Indeed
  2. Kategorie
  3. Praca w województwie
  4. Praca w mieście
  5. Praca wg stanowisk
  6. Praca za granica
  7. Oferty Pracy - Wyszukiwarka
Oferty pracy z Indeed


  
  

curriculum vitae 

Większość z Was pomyśli sobie, że napisanie Curriculum Vitae to prosta sprawa, na którą wystarczy poświęcić kilka minut. W takim razie, dlaczego tak wiele życiorysów przechodzi niezauważonych przez proces rekrutacji? Dlaczego telefon osoby poszukującej pracy wciąż milczy?

 

Na początek zasadnicze pytanie: co powinno zawierać CV?

Otóż powinniśmy w nim zamieścić swoje dane osobowe takie jak imię i nazwisko, datę, miejsce urodzenia, adres, oraz dane do kontaktu, czyli numer telefonu i adres e-mail. Obok tych informacji powinno się pojawić także nasze zdjęcie. Następnie należy opisać swoją edukację i doświadczenie zawodowe. Kolejnymi podpunktami powinny być umiejętności i zainteresowania. Na dole życiorysu należy umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

Łatwe? Teoretycznie tak, w takim razie co jest nie tak z CV, które wzbudzają śmiech wśród rekrutujących, lub po pierwszym spojrzeniu na nie lądują w koszu na śmieci?

 

Przyczyn jest wiele, jedną z nich jest to, że nasz życiorys jest dla odbiorcy nieczytelny. Mianowicie, bardzo częstym błędem jest pisanie jednym ciągiem, czyli bez akapitów, bez wytłuszczenia tekstu oraz znaków interpunkcyjnych, których brakuje przy wymienianiu np. naszych umiejętności. Skutkuje to tym, że przyszły pracodawca nie potrafi szybko odnaleźć ważnej dla niego informacji, chociażby czy mamy prawo jazdy (akapit umiejętności).

Kolejnym często popełnianym błędem jest zbyt długi opis naszej osoby. Dobre CV nie powinno zawierać więcej niż dwie strony (najlepiej zmieścić wszystkie informację na jednej). Jak tego dokonać? Selekcja. Należy czytać ogłoszenia o pracę ze zrozumieniem, jeśli pracodawca poszukuje doradcy finansowego, to nie będzie mu potrzebna informacja o tym, że w gimnazjum dorabialiśmy przy zbiorach truskawek.

Następnie, jeśli w ogłoszeniu znajduje się informacja, że potrzebna jest osoba z wykształceniem wyższym, to podkreślmy to, jaki uzyskaliśmy tytuł: magister, inżynier itp., a nie rozpisujmy się na temat naszego przedszkola.

 

Tak jak wspomniane zostało na początku, przy naszych danych osobowych powinno znaleźć się zdjęcie. To naprawdę istotne, ponieważ wiele życiorysów trafia do kosza przez jego brak, Ponieważ pracodawca kolokwialnie mówiąc, nie chce się naciąć.

Pewnie wielu z Was się oburzy, powie, że to dyskryminacja, ale niestety tak właśnie jest, że na dane stanowisko poszukuje się konkretnej osoby, również z wyglądu.

Jakie nie powinno być zdjęcie do CV?

Przede wszystkim nie wycinajmy kawałka swojej osoby z jakiegoś grupowego ujęcia, na dodatek z czyjąś ręką na ramieniu! Niech nie przedstawia ono naszej sylwetki wraz z bałaganem w pokoju, który widać w tle. Unikajcie także wstawiania zdjęć zrobionych przed kilkoma laty, zwłaszcza jeśli zdążyliście się od tego czasu sporo zmienić. Takie zdjęcie może być oficjalne, ale może również przedstawiać nas podczas wykonywania jakiegoś hobby.

 

Pamiętajmy o chronologii. Opisując edukację i doświadczenie zawodowe, zawsze zaczynajmy od tego, co robimy teraz i stopniowo cofajmy się do początków naszej kariery. Zawsze obok wykonywanej czynności np. uczęszczania do technikum mechanicznego wpiszmy daty (rozpoczęcia i zakończenia) tej aktywności. Będzie to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy pracodawca poszukuje osoby w pełni dyspozycyjnej i to od zaraz, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowie się, że pracujemy (czyli mamy okres wypowiedzenia) i studiujemy zaocznie (czyli odpada praca w weekendy). Niestety nie ma co liczyć na to, że osoba, która chciała nas zatrudnić, nagnie swoje wymogi, ponieważ zrobiliśmy na niej rewelacyjne wrażenie. Najczęściej nawet do nas nie zadzwoni, ponieważ nie znajdzie tej istotniej informacji w naszym życiorysie.

 

Umiejętności i zainteresowania: w pierwszym należy wpisać między innymi znajomość języków obcych i tu naprawdę nie warto kłamać. Co nam po tym, że wpiszemy język francuski komunikatywnie, jeśli nie odpowiemy na proste pytanie osoby rekrutującej? Pamiętajcie, że nawet jeśli uczono Was tego języka w szkole, to nie znaczy, że nauczono! Co do zainteresowań, czy naprawdę każda osoba w tym kraju interesuje się modą/sportem, muzyką i filmem? Odpowiedzcie sobie na to pytanie i pomyślcie, co przyszły pracodawca sądzi o setnej osobie, która ma takie same zainteresowania co reszta…

 

Pamiętaj!

  

1. Pisz konkretnie, unikaj tzw. ,,lania wody” - CV powinno zawierać najważniejsze informacje na temat naszego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Opis naszego wykształcenia powinien być dokładny, jednak wymienianie adresów oraz nazw wszystkich skończonych szkół jest zbędne.

 

2. Najważniejsze informacje umieść na początku dokumentu – czytanie CV przypomina poznawanie człowieka, dlatego tak ważne jest dobre pierwsze wrażenie. Wiele osób umieszcza niezwykle istotne wiadomości (np. opis swoich umiejętności istotnym dla wykonywania danego zawodu) na samym końcu CV, przez co mogą one zostać pominięte przez osobę przeprowadzającą rekrutację.

 

3. Skup się na dokładnym opisie swoich dotychczasowych stanowisk – nie ulega wątpliwości, że Twoje doświadczenie zawodowe ma kluczowe znaczenie dla pracodawcy. Z tego względu, powinniśmy dokładnie opisać zajmowane wcześniej stanowiska, a w szczególności naszą ostatnią pracę. Będzie to dla pracodawcy jasna informacja odnośnie naszych umiejętności oraz posiadanego doświadczenia, a na podstawie tych dwóch czynników zapadnie decyzja o naszym ewentualnym zatrudnieniu.

 

Curriculum Vitae, czyli popularne CV to dokument, który wysyłamy do potencjalnego pracodawcy, aby móc ubiegać się o dane stanowisko. Dobrze napisane CV będzie stanowić naszą wizytówkę na rynku pracy, dlatego warto zadbać o należyty wygląd takiego dokumentu.

 

Podsumowując: odpowiednio skonstruowane CV będzie naszym silnym argumentem podczas każdej rekrutacji. Zadbajmy więc o odpowiedni wygląd oraz treść naszego CV, a wkrótce odczujemy pozytywne efekty naszej pracy.

 

Początek strony

Serwis jobglob.pl używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej na temat przetwarzania danych oraz zmiany ustawień w polityce prywatności...